Saç Diplerinde Çıkan Yaralar ve Tedavisi

Sivilce birçok insanın genelliklede ergenlik çağına girmiş olan gençlerin en kötü problemlerinin başında gelir.. Yüzde çıkan sivilceler kötü görünümleriyle insanların canını sıkacak derecede sinir bozucu birşeydir. Birde saç derisinde çıkan sivilce şeklindeki yaralar vardır ki.. Saç diplerinde çıkan bu yaralarla ilgili bir yazı hazırladık bu yazımızın içinde saçta çıkan yaraların nedenleri ve tedavisi de yer almaktadır. İşte sizler için hazırladığımız saç diplerindeki yaraların nedenleri ve tedavisi...


A) İçsel Nedenler:
-Hormonal dengesizlikler
-Sağlık sorunları
-Fazla terleme
-Yetersiz temizlik/hijyen
-Alerjik hassasiyetler
-Yorgunluk
-Duygusal stres
-Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
-Dengesiz/yanlış beslenme
B) Dışsal Nedenler:
-Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak
-Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
-Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
-Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
-Sıkı şapka veya eşarplar
-Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
-Stres, panik, tansiyon
Bu Problemin En Yaygın Tedavisi Aşağıdaki Maddeleri İçeren Şampuanlardır:
-Kömür-katran
-Pyrithione-çinko
-Salisilik asit
-Selenyum sülfit
-Kükürt
Bu Rahatsızlıkların Bazı Önlemlerle Kontrol Altına Alınması Mümkündür:
1) Beslenme: karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol B vitamini tüketin.
2) şampuan: Piyasada bulunan iyi şampuanlardan kullanın. Saçınızı sık yıkayarak iyi durulayın.
3) Alternatif uygulamalar: Kafa derisinin pH değerlerini dengelemesi açısından yıkanırken iki şampuan arası elma sirkesi kullanımı faydalı sonuçlar vermiştir.
4) Sarımsak ve kekik de yararlıdır. Bunların tablet veya doğal yollarla tüketimi yardımcı olacaktır.
5) Soğanlar yüksek oranda kükürt içerir. Ara sıra bir soğanın ezilerek kafa derisine masajla sürülmesi etkili olabilir. Haftada bir de saçınızı mutlaka kükürtlü bir şampuanla yıkamalısınız.
6) diğer tedaviler: kafada bulunan sivilcelerin ve kaşıntının bazı homeopatik tedaviye, akupunktura, bazı özel masajlara cevap verdiği de kanıtlanmıştır.
Ayrıca ;
Evde kolayca hazırlayacağınız karışımlar, saçlarınızı güçlendiriyor , kaşıntı probleminize son verirken, saç yapısını da güçlendirir.
Isırgan otu, sorunlu saçların da ilacı. Ayrıca ısırgan otu, ergenlik sivilcelerini yok ediyor, saçları canlandırıyor, dökülmesini önlüyor ve kepeği giderir.
* Yarım litre taze kaynatılmış su içine, 5 poşet ısırgan otu çayını ilave edin. Kabın ağzını kapatın ve 5-10 dakika demlendirip, soğutun. Elde ettiğiniz bu infüzyonu saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra durulama suyu olarak kullanın. Saç diplerine yapacağınız masaj, zaman içinde saç kaybını önler, saçları güçlendirir ve kaşıntı ve sivilce oluşumuna engel olur. Ayrıca bu karışımı tonik olarak kullandığınızda cildiniz de sıkılaşır.
* 100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırgan otu kökü ve 60 gram simsir ağacı yaprağını 2 litre sirke içine bırakın. Bitkileri 8 gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün. Elde edeceğiniz sıvıyla kafa derisine masaj yapın. Bu masajı düzenli yaptığınız taktirde saçlarınız güçlenir ve parlaklaşır.
* Kafa derisi kaşıntısına karşı 1 litre elma sirkesini kaynama derecesine kadar ısıtın (Ama kaynatmayın) ve içine 1 avuç dolusu ısırgan otu yaprağı ekleyin. 15 dakika demlendikten sonra süzün. Daha sonra saçlarınızı bu suyla durulayın ve kafa derisine masaj yapın.
Geçmiş olsun.